Szczepionka niemal całkowicie wyklucza możliwość rozwoju astmy

Szczepionka niemal całkowicie wyklucza możliwość rozwoju astmy

Szczepionkę, która może uchronić miliony dzieci przed rozwinięciem się u nich astmy, stworzyli singapurscy naukowcy.

Astma, to choroba charakteryzująca się napadami duszności, będących wynikiem skurczu oskrzeli. U jej podłoża leży przewlekły stan zapalny. Rozróżnia się kilka rodzajów astmy: astmę zewnątrzpochodną, gdy do ataków dochodzi w wyniku kontaktów z alergenami, astmę wewnątrzpochodną, w której nie udaje się ustalić czynnika wyzwalającego oraz postaci mieszane i astmę aspirynową.

Szacunki jakimi dysponuje Światowa Organizacja Zdrowia, mówią o 100-150 mln ludzi cierpiących z powodu astmy. Liczba ta stale rośnie. Twórcy nowej szczepionki, która zapobiega astmie zewnątrzpochodnej, wykorzystali gen roztoczy. Te mikroskopijne pajęczaki są jedną z częstszych przyczyn reakcji alergicznych prowadzących do astmy u dzieci. Poprzez wykorzystanie fragmentu genu roztoczy naukowcom udało się wpłynąć na system immunologiczny laboratoryjnych szczurów i myszy tak, że nie reagował on na alergeny.

Zatrzymując reakcje alergiczne szczepionka niemal całkowicie wyklucza możliwość rozwoju astmy.

Obecnie lekarze umieją leczyć tylko objawy astmy np. sterydami, które jednak hamują rozwój systemu immunologicznego i wpływają negatywnie na rozwój dziecka. Innym sposobem kontroli astmy jest znieczulenie organizmu na alergeny poprzez cykl około 70 zastrzyków zaaplikowanych w ciągu trzech dni. Technika ta, jest jednak bardzo kosztowna, czasochłonna, bolesna i trudno dostępna.

Zespół badaczy pod kierownictwem prof. Chua Kaw Yan z National University w Singapurze zakończył już testowanie nowej szczepionki na szczurach i myszach i uzyskało patent Stanów Zjednoczonych.

Uczeni wierzą, że genetyczna szczepionka, w formie pojedynczego zastrzyku, będzie najbardziej skuteczna, jeśli zastosuje się ją u dzieci poniżej jednego roku życia.