Krtań Chrypa.com - kompendium wiedzy

Krtań  Chrypa.com - kompendium wiedzy

zapalenie górnych dróg oddechowych

Jeżeli często masz chrypkęPublished 12 grudnia 2012 By redaktor

Przyczyn chrypki może być wiele.

Jeżeli zdarza ci się odchrząkiwać, zanim zaczniesz mówić, powtarzasz to dość często, to najwyższa pora zastanowić się, od jak dawna cierpisz na tę dolegliwość. Chrypa, która trwa dłużej niż dwa tygodnie, może być objawem choroby, należy wybrać się do lekarza laryngologa albo specjalisty chorób wewnętrznych.

Chrypka może świadczyć o zapaleniu krtani. Zdarza się też palaczom papierosów i osobom pijącym alkohol. Jednak na chrypkę mogą cierpieć też osoby pracujące głosem np. nauczyciele. Gdy pojawi się u nas ta dolegliwość, powinniśmy jak najszybciej odstawić nałogi, które mogą pogarszać tylko nasz stan. Papierosy i alkohol niech pójdą w odstawkę.

Unikajmy jedzenia bardzo gorących, ale i bardzo zimnych potraw. Pomocne okażą się też spacery brzegiem morza i oddychanie powietrzem z jodem. Jeżeli nasz głos ostatnio się obniżył, jesteśmy wyjątkowo senni, mamy suchą skórę i włosy powinniśmy udać się do lekarza internisty lub endokrynologa, ponieważ te objawy mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

Chrypkę może powodować również alergia. Towarzyszy jej zazwyczaj świszczący oddech, narastające duszności i chrypka. Może to być alergiczne podrażnienie krtani. Nie można lekceważyć takich objawów, ponieważ może dojść do obrzęków krtani i do uduszenia. Należy natychmiastowo skontaktować się z lekarzem. Chrypkę mogą powodować także brodawczaki. Tworzą się one na strunach głosowych na tle wirusowym. W tym przypadku również konieczna jest wizyta u lekarza w celu dobrania odpowiedniej metody leczenia.

Posted in Chrypa, Gardło Tagged Chrypa, chrypka, Gardło, krtań, leczenie chrypki, palenie papierosów

Chrypka a palenie papierosówPublished 18 listopada 2012 By redaktor

Palenie papierosów może być przyczyną raka krtani.

O tym, że palenie jest złe, widzą już dzieci. Jest też szkodliwe dla naszych dróg oddechowych. Dym nikotynowy drażni błonę śluzową strun głosowych, a obrzęk, który powstaje w efekcie wywołuje chrypkę. To sygnał dla palacza, który nie powinien być bagatelizowany. Z reguły na początku wiele osób nie podchodzi do problemu poważnie, jednak z biegiem czasu chrypka staje się kłopotliwa i męcząca. Niestety, u palaczy chrypka może być jednym z pierwszych sygnałów rozwijającego się raka krtani.

Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn w wieku 50-60 lat. Jeżeli dwa tygodnie leczenia przeciwzapalnego nie daje pożądanych rezultatów powinniśmy skierować swoje kroki do lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa. Niestety chrypka pojawia się z reguły dosyć późno, gdy rak się rozwija i nacieka na strukturę krtani. Towarzyszy temu duszność, jednostronny, przewlekły ból ucha, kaszel, spadek na wadze, nieprzyjemny zapach z ust i bolesność krtani nawet przy lekkim dotyku. Wczesna diagnoza daje 90% szans na przeżycie 5 lat od postawienia diagnozy.

Chrypka może świadczyć również o zapaleniu krtani. Towarzyszy mu z reguły zmiana barwy głosu lub jego tymczasowy zanik. Niestety i w tym przypadku niezbędna jest pomoc laryngologa lub lekarza rodzinnego. Pamiętajmy, aby każda chrypka trwająca ponad 2 tygodnie została skonsultowana z lekarzem, gdyż przewlekła chrypka może być objawem wielu groźnych chorób, między innymi nawet raka krtani.

Posted in Chrypa, Krtań Tagged Chrypa, chrypka, krtań, palenie papierosów, rak krtani

Chrypka groźnym objawem raka krtaniPublished 22 października 2012 By redaktor

Chrypka może być objawem raka krtani

Chrypka to dolegliwość, która dokucza niezwykle często zwłaszcza tym osobom, które w swojej pracy zawodowej są zmuszone do intensywnego posługiwania się głosem. Przewlekła chrypka to najbardziej popularne schorzenie wśród nauczycieli, zwłaszcza tych, którzy nie wypracowali poprawnego sposobu emisji głosu.

Przewlekła chrypka jest objawem, którego nie wolno lekceważyć, może bowiem być oznaką bardzo poważnych schorzeń. Rak krtani miewa początki w nieprawidłowym posługiwaniu się głosem i bardzo często objawia się właśnie poprzez nieustanne drapanie w gardle.

Rak krtani jest chorobą, na którą narażone są osoby zmuszone dużo i często mówić lub śpiewać, ale nie tylko one. Także działanie chemikaliów, przebywanie w środowisku szkodliwym, palenie papierosów oraz picie alkoholu, zwłaszcza wódki, osłabiają kondycję aparatu mowy. Krtań jako narząd niezwykle delikatny, umiejscowiony w górnym odcinku dróg oddechowych jest szczególnie narażony na działanie szkodliwych czynników.

Więcej na temat: zapalenie krtani

Aby kontrolować stan narządów mowy, prawidłowy sposób emisji i zdrowie naszego głosu, warto skorzystać z pomocy foniatry. Foniatria jest dziedziną medycyny, zajmującą się schorzeniami głosu, języka i mowy, a także słuchu jako zmysłem ściśle powiązanym z procesem mówienia. Kontrolom foniatrycznym powinni poddawać się zwłaszcza przedstawiciele zawodów, których narządy mowy są bardziej narażone na uszkodzenie i schorzenia wynikające z nieprawidłowej emisji, na przykład nauczyciele lub śpiewacy. Dlatego też jeżeli mamy do czynienia z przewlekłą chrypką, nie lekceważmy tego objawu, ponieważ konsekwencje zaniedbań mogą być bardzo poważne.

Posted in Chrypa, Krtań Tagged foniatra, foniatria, krtań, przewlekła chrypka, rak krtani, zapalenie krtani

(c)Copyrighted Chrypa.com – kompendium wiedzy, All Rights ReservedDownload from Medicine Wordpress themes Osteoporosis